Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego
Rekomendacje Najlepszy w Polsce samorząd Najlepszy w Polsce samorząd kupon konkursowy produkty kupon konkursowy usługi Pałac Mierzęcin Europartner Polski Cukier KREISEL Polska Spółka Gazownictwa Herbapl S.A. POZNAŃ SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA WIELKOPOLSKIEGO ATANER Spółdzielcza Grupa Bankowa

KONKURS SAMORZĄDÓW 1 | 2 | 3

16.07.2013

II Edycja
Konkursu Jakości Funkcjonowania Samorządów Terytorialnych

"Najlepsze w Polsce" - "The best in Poland"
odbyła się w dniu 27 czerwca 2013 roku
w Sali Czerwonej Pałacu Działyńskich.


Laureatami są:

STAROSTWO POWIATOWE W ŚRODZIE WIELKOPOLSKIEJ
– za „Dbałośc o dziedzictwo kultury narodowej
oraz za opiekę medyczną ludności i rozwój agroturystyki"

GMINA ŚREM, MIASTO ŚREM

– za „Upowszechnianie idei organicznikowskiego
zarządzania samorządem terytorialnym
wraz z upowszchnianiem postaw patriotycznych"

MIASTO STOŁECZNE POZNAŃ

- za: „Miasto przyjazne przedsiębiorczości,
oraz młodzieży akademickiej i nauce"
 

MIASTO WĄGROWIEC
- za: „Miasto Wągrowiec - liderem rozwoju,
bazy sportowo-rekreacyjnej i promocji w regionie"

 
 - za: „Miasto Wągrowiec - liderem rozwoju,
bazy sportowo-rekreacyjnej i promocji w regionie

Powiat średzki leży w środkowej części województwa wielkopolskiego na południowy wschód od miasta Poznania. Swoim zasięgiem obejmuje pięć gmin: Dominowo, Krzykosy, Nowe Miasto nad Wartą, Zaniemyśl oraz Miasto i Gminę Środa Wlkp. Powiat średzki graniczy z powiatami: poznańskim, wrzesińskim, jarocińskim i śremskim. Siedzibą władz powiatu jest miasto Środa Wlkp. - oddalone od stolicy województwa wielkopolskiego - Poznania - tylko o 33 km. Przez teren powiatu przebiegają szlaki komunikacyjne łączące Wybrzeże Morza Bałtyckiego ze Śląskiem - droga krajowa nr 11 oraz kolejowa magistrala z północy na południe Polski. W odległości 9 km od Środy Wlkp. przebiega autostrada A-2 łącząca wschód z zachodem. Na terenie powiatu znajdują się stacje kolejowe w miejscowościach: Środa Wlkp., Chocicza, Sulęcinek, Solec.

Powiat średzki ma charakter rolniczo-przemysłowy. W jego południowej części przepływa uregulowana rzeka Warta. Teren powiatu jest równinny, a lesistość wynosi 16%. W regionie dominuje krajobraz typowy dla Wielkopolski - rozległe niziny wypełnione szachownicą pól i łąk, ozdobione szpalerami wierzb przydrożnych lub olch nad rzeczkami, strumieniami, niewielkie wzniesienia, niekiedy porośnięte lasami. Ziemia średzka położona jest geograficznie na terenie Pojezierza Gnieźnieńskiego, subregionu Pojezierza Wielkopolskiego. Część północna to Równina Wrzesińska urozmaicona na południowym zachodzie długą rynną jezior Zaniemysko-Kórnickich. Południową część ziemi średzkiej zajmuje Kotlina Śremska, którą pośrodku przecina szeroka pradolina Warty, płynącej tutaj na linii wschód - zachód. Najwyższym wzniesieniem jest Góra Górzno - 124,2 m, położona w północno - wschodniej części powiatu, natomiast najniższym punktem jest dolina Warty (63,5 m) na krańcu zachodnim, na wysokości Solca. Urozmaiceniem pejzażu są małe rzeczki i strumienie - Głuszynka, Moskawa, Miłosławka, czy Średzka Struga. Na terenie powiatu znajdują się cztery jeziora oraz zbiornik retencyjny. (Na zdjęciu: Starosta Średzki, pan Tomasz Pawlicki )

Dobra lokalizacja powiatu, rozbudowana infrastruktura, dobrze rozwinięta sieć dróg kołowych i kolejowych oraz bogactwo zabytków sprawiają, że powiat średzki jest miejscem atrakcyjnym dla inwestycji gospodarczych jak i regionem pełnym uroku i ciekawych miejsc, który warto odwiedzić i dobrze poznać.

 

Poznań jest stolicą województwa wielkopolskiego, zamieszkaną przez 565 tys. osób, z czego gęstość zaludnienia wynosi 2,2 tys. mieszkańców na km2. Do czołowych w skali kraju producentów w swoich branżach należą: Nivea Polska Sp. z o.o., Unilever Polska SA, Centra SA, Fabryka Wodomierzy Powogaz SA, GlaxoSmithKline Pharmaceuticals SA, Kimball Electronics Poland Sp. z o.o., H.Cegielski Poznań SA, Polska Kompania Piwowarska SA, Wyborowa SA, Bridgestone Poznań Sp. z o.o., Volkswagen Poznań Sp. z o.o., Wrigley Poland Sp. z o.o.

W Poznaniu działa ponad 100 tys. podmiotów gospodarczych, a liczba podmiotów z udziałem kapitału zagranicznego jest jedną z największych w Polsce. Miasto może także śmiało pochwalić się najniższą stopą bezrobocia w Polsce, która na dzień dzisiejszy wynosi 4,6 % (najnowsze dane z maja 2013).

W 2011 roku oddano do użytku Termy Maltańskie, które są idealnym sposobem na spędzenie wolnego czasu, poza tym znajdują się w sąsiedztwie poznańskiego Nowego Zoo, w którym można przy okazji zwiedzić jedną z największych i najnowocześniejszych Słoniarni w Europie.

Rok 2012, oprócz Euro, przyniósł nam wiele inwestycji, które zaowocowały gwałtownym rozwojem infrastruktury miasta. Oprócz nowego dworca PKP, rozbudowano także Port Lotniczy Poznań-Ławica, wybudowano stadion na ul. Bułgarskiej. Miasto realizuje również wiele inwestycji związanych w modernizacją dróg w Poznaniu; między innymi budowa linii Franowo, czy modernizacja komunikacji w centrum miasta (Rondo Kaponiera oraz Most Teatralny).

Stolica Wielkopolski stanowi ważny ośrodek akademicki w Polsce (8 uczelni publicznych i 20 niepublicznych). Może o tym świadczyć między innymi ogromne zainteresowanie inwestorów z sektora usług nowoczesnych, zaawansowanych technologii i badań i rozwoju. Najwięcej nowych miejsc pracy tworzonych jest w sektorze obsługi biznesu. Charakter miasta uzupełniają różnorodne wydarzenia kulturalne – od znanych w całej Europie, po młodsze i prężnie rozwijające się imprezy. Jednym z bardziej znanych festiwali teatralnych w Europie jest Festiwal Malta. Impreza odbywa się na przełomie lipca i sierpnia, trwa prawie miesiąc i prezentuje międzynarodowy program teatralny, muzyczny, taneczny i filmowy. Poza tym Poznań śmiało może pochwalić się największymi w Europie Międzynarodowymi Warsztatami Tańca Współczesnego, festiwalem Animator, czy Transatlantyk. Warto również wspomnieć o miejscach w Poznaniu, które nadają miastu koloryt i powodują że jest ono wyjątkowe. Ostrów Tumski,- historyczna wyspa otoczona ramionami 2 rzek, na której znajduje się Katedra Poznańska, a w niej- złota kaplica, która stała się miejscem spoczynku najstarszych polskich władców – księcia Mieszka I oraz pierwszego króla Polski – Bolesława Chrobrego. ( Na zdjęciu Prezydent stołecznego miasta Poznań - Ryszard Grobelny )

Stary Rynek z renesansowym Ratuszem w tle, czy odnowione, także w środku, Centrum Kultury Zamek, uznany za jedno z najlepszych na świecie centrów handlowych Stary Browar- to tylko kilka miejsc, które znajdują się na obowiązkowej liście każdego, kto pragnie zobaczyć miasto od jego najlepszej strony.
 

Śrem - to nowoczesna, silna gospodarczo wielkopolska gmina, od ponad 750 lat pielęgnująca miejsko - wiejskie tradycje. Śrem to miasto podążające za duchem nowoczesności i stawiające na zrównoważony rozwój. Śrem zaprasza do siebie poprzez swoje niepowtarzalne atrybuty przyrodnicze, turystyczne, kulturowe, jak i gospodarcze.Miasto obecnie liczy ponad 30 tys. mieszkańców, natomiast gminę zamieszkuje niemal 42 tys. osób. Jest siedzibą władz gminy i powiatu, położony nad rzeką Wartą zaledwie 42 km od Poznania - stolicy Wielkopolski. Pierwszy raz o Śremie wspomniano w dokumentach pisanych z 1136 r. W 1253 r. Przemysł I ulokował na lewym brzegu Warty miasto, tym samym Śrem stanowi jedną z najstarszych lokacji miejskich w Wielkopolsce. Nie tylko wydarzenia zapisane w dziejach naszego miasta świadczą o jego wyjątkowym kształcie i specyfice, ale również postaci, które zapisały się w lokalnej  historii - bracia Barscy, ks. Piotr Wawrzyniak, Cyryl Ratajski, Heliodor Święcicki. Śrem dokłada wielu starań do tworzenia i realizacji przyjaznej polityki proinwestycyjnej dla przedsiębiorców, oferując atrakcyjne tereny inwestycyjne. Istnienie II Podstrefy Śrem Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej gwarantuje zwrot inwestycji nawet do 60%, a na obszarach Śremskiego Parku Inwestycyjnego można uzyskać zwolnienia podatkowe. Samorząd stwarza też dogodne warunki do rozwoju małej i średniej przedsiębiorczości, stosując przy tym korzystną politykę podatkową.

Śrem to unikatowe miejsce wypoczynku dla gości i turystów, którym miasto oferuje szeroki dostęp do infrastruktury turystycznej zlokalizowanej nad rzeką Wartą i Jeziorem Grzymisławskim. Na Warcie odbywają się maratony pływackie i spływy kajakowe, można też skorzystać ze statku spacerowego Bajka. Obszar gminy znajduje się w granicach dwóch parków krajobrazowych - Parku Krajobrazowego im. gen. Dezyderego Chłapowskiego oraz Rogalińskiego Parku Krajobrazowego. Na terenie miasta znajdują się trzy parki umożliwiające wypoczynek mieszkańcom. Dla zapewnienia i rozwoju  aktywnej rekreacji oraz korzystania z walorów przyrodniczo-krajobrazowych na ziemi śremskiej wytyczonych zostało wiele szlaków pieszych i rowerowych. Wędrując nimi można poznać zabytki, przyrodę regionu oraz miejsca pełne uroku - od wiejskich kapliczek po stare dwory i pałace. (Na zdjęciu burmistrz Śremu - Adam Lewandowski )

 

Wągrowiec to miejsce wyjątkowe, które wyróżniają nie tylko bogata historia, ciekawe zabytki i oferta kulturalna, ale także bardzo dobra infrastruktura rekreacyjno-sportowa, czyste powietrze oraz brak zgiełku i tłoku. Wszystko to, wraz z pięknym otoczeniem przyrodniczym, sprawia, że Wągrowiec to doskonałe miejsce dla osób, które z jednej strony poszukują relaksu i wyciszenia, a z drugiej – aktywnego wypoczynku. W Wągrowcu znajduje się nie tylko wiele śladów z blisko 630-letniej historii miasta, ale także liczne dowody wkładu jego mieszkańców w dorobek regionu i Polski. To tutaj, pomiędzy ramionami rzek Wełny i Nielby w XIV w. cystersi założyli klasztor i kościół pw. NMP, w którym do dzisiaj możemy podziwiać piękny wirydarz oraz ołtarz zrekonstruowany według wizerunku z XVIII w. W Wągrowcu urodził się ks. Jakub Wujek, jezuita i teolog, który dokonał jednego z pierwszych i najlepszych przekładów Biblii na język polski. To dlatego znajduje się tutaj jedyny jego pomnik w Polsce, postawiony przy późnogotyckim kościele farnym pw. św. Jakuba Apostoła – patrona miasta – zbudowanym w XVI wieku.

To tutaj, w Wągrowcu powstały piękne renesansowe kompozycje Adama z Wągrowca, a także kształtował się intelektualnie przyszły pisarz, poeta  i dramaturg Stanisław Przybyszewski. Na ślady ich działalności trafimy odwiedzając dawną siedzibę opata klasztoru cystersów, tzw. „Opatówkę”, która jest dzisiaj siedzibą Muzeum Regionalnego, mającego w swoich zbiorach także ciekawe ekspozycje historyczne (m.in. I wydanie „Biblii Jakuba Wujka”) oraz etnograficzne (m.in. wioska rybacka, sztuka pałucka).

Zwiedzając Wągrowiec warto wejść także na szczyt wieży widokowej, mieszczącej się w dawnej siedzibie strażaków, skąd rozciąga się piękny widok na miasto. W jej pobliżu znajduje się unikalne w Europie zjawisko hydrologiczne – skrzyżowanie rzek Nielby i Wełny, których wody niemal się nie mieszają, prawie w całości płynąc swoim torem.

Nieco dalej, tuż przy granicy miasta znajduje się niezwykły grobowiec rotmistrza wojsk napoleońskich Franciszka Łakińskiego – 6-metrowej wysokości piramida, z którą jest związana niezwykła legenda. Ślady przeszłości można odnaleźć w Wągrowcu na wielu historycznie zachowanych budynkach, w tym również na tutejszej „Starówce”, której perłę stanowi odrestaurowany Rynek. Tutaj znajduje się jedna z największych atrakcji turystycznych miasta – tańcząca fontanna, której pokazy przyciągają tłumy turystów. Zimą natomiast w pobliżu Rynku podziwiać możemy dzieła największego twórcy świata – Natury, która wraz z nastaniem mrozów „rzeźbi” na rzece Wełnie niezwykłą lodową fontannę.

Piękne położenie przyrodniczo-geograficzne miasta oraz bogata infrastruktura sportowo-wypoczynkowa sprawiają, że Wągrowiec to doskonałe miejsce dla amatorów aktywnego wypoczynku. Miłośnicy rekreacji w wodzie i na wodzie znajdą w Wągrowcu to, czego najbardziej szukają. Choćby w Aquaparku Wągrowiec, miejscu, którego się nie zapomina. Jest to jeden z najnowocześniejszych i najładniejszych tego typu obiektów w regionie, który wyróżnia się bogatym programem rekreacyjnym. To kompleks wodno-rekreacyjny, pomyślany tak, aby cała rodzina mogła w nim przyjemnie spędzić czas, korzystając z licznych atrakcji. Jego klienci mają do dyspozycji: basen rekreacyjny, basen sportowy, 80-metrową zjeżdżalnię, rwącą rzekę, krainę bąbelkową, jaccuzi, sauny i SPA, a także grotę solną z tężnią. Znajdą tutaj także: siłownię, fitness club, centrum urody, salon masażu, fryzjera, kawiarnię oraz mini centrum konferencyjne. Wągrowiecki aquapark jest położony na skarpie przylegającej do Jeziora Durowskiego, które wraz z trzema innymi jeziorami oraz rzekami Wełna i Nielba są prawdziwym rajem dla miłośników kajakarstwa, żeglarstwa i wędkowania. Jest tutaj także kąpielisko z wypożyczalnią sprzętu wodnego oraz promenada, która 11-kilometrową klamrą opina jezioro, będąc doskonałym miejscem do rekreacyjnych spacerów, nordic walking, biegania i dla amatorów jazdy rowerowej. (Na zdjęciu burmistrz Wągrowca - Stanisław Wilczyński )

Walory krajoznawcze miasta wspomaga odpowiednia baza sportowo-turystyczna udostępniana przez  Ośrodek Sportu i Rekreacji. Ten uroczo położony w lesie obiekt oddaje do dyspozycji turystów i sportowców  m.in.  halę sportowo-widowiskową z boiskiem do piłki ręcznej, wyposażoną w saunę i gabinety odnowy biologicznej, a także dwa pełnowymiarowe boiska do piłki nożnej, w tym jedno z nawierzchnią ze sztucznej trawy oraz z lekkoatletyczną bieżnią tartanową. Są tutaj również korty tenisowe oraz boiska do siatkówki plażowej. Sztuczna murawa wągrowieckiego boiska piłkarskiego służy jako miejsce treningu drużynom piłkarskim z całej Polski przez cały rok.

Doskonała infrastruktura oraz otoczenie przyrodnicze sprawiają, że Wągrowiec to miejsce, w którym niezależnie od pory roku czy dnia można się pozbyć zarówno zbędnych kilogramów, jak i trosk – oddając się dowolnej aktywności rekreacyjno sportowej. Dzięki temu można podładować wewnętrzne akumulatory i z nową energią powrócić do codziennych zajęć. Bo… Wągrowiec wyzwala energię!
Dla miłośników „strawy duchowej” ciekawą ofertę ma również Miejski Ośrodek Kultury w Wągrowcu, który w ciągu roku organizuje kilkaset rozmaitych imprez i zajęć, począwszy od koncertów i spotkań autorskich, a na wystawach i ulicznych spektaklach teatralnych skończywszy. Tutaj też mieści się nowoczesne, cyfrowe kino 3D.

Wągrowiec posiada zróżnicowaną bazę hotelową przeznaczoną dla klientów o różnych możliwościach finansowych. Działające w mieście hotele i ośrodki oferują ponad 400 miejsc hotelowych w różnym standardzie (w tym również 3- i 4- gwiazdkowym). Perłą wśród nich jest Hotel Pietrak – kompleks hotelowo-gastronomiczny położony w uroczym parku nad brzegiem Jeziora Durowskiego. Warte polecenia są również noclegi w hotelu „Jamajka”, Ośrodku Rehabilitacyjno-Wypoczynkowym WIELSPIN oraz Ośrodku Sportu i Rekreacji. Wszystkie hotele i ośrodki dysponują bardzo dobrą bazą gastronomiczną, którą uzupełniają liczne lokale gastronomiczne i kawiarnie w całym Wągrowcu, z menu na każdy gust i każdą kieszeń.Wągrowiec jest miastem przyjaznym inwestorom. W południowej części miasta – przy obwodnicy miasta – zlokalizowanych jest blisko 70 ha terenów przygotowanych pod inwestycje. Tereny te można jeszcze powiększyć o działki przylegające do nich, a położone na terenie Gminy Wągrowiec. Dzięki temu potencjalni inwestorzy mają do dyspozycji działki o łącznej powierzchni ok. 90 ha.

Wągrowiec posiada dobrze rozwiniętą sieć instytucji otoczenia biznesu oraz zasoby wykwalifikowanych i elastycznych pracowników.
Swój dynamiczny rozwój Wągrowiec zawdzięcza m.in. działalności blisko 2500 firm, w tym kilkudziesięciu z kapitałem zagranicznym, które doceniają przychylny klimat i dobre przygotowaną infrastrukturę w mieście. Stąd nie przypadkiem hasło promocyjne miasta głosi: „Wągrowiec – Tu rodzi się sukces!”. Wągrowiec to laureat Dyplomu Europy, Flagi Europy, Złotych Gwiazd oraz Gminy Fair Play.    

Przyjedź do Wągrowca – miasta, które wyzwala energię!
 

 

 


Witryna, na której się znalazłeś wykorzystuje pliki cookies, dalsze korzystanie z niej oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Tak, rozumiem