Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego
Rekomendacje Najlepszy w Polsce samorząd Najlepszy w Polsce samorząd kupon konkursowy produkty kupon konkursowy usługi Pałac Mierzęcin Europartner Polski Cukier KREISEL Polska Spółka Gazownictwa Herbapl S.A. POZNAŃ SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA WIELKOPOLSKIEGO ATANER Spółdzielcza Grupa Bankowa

KONKURS SAMORZĄDÓW 1 | 2 | 3

21.05.2013

I Edycja
Konkursu Jakości Funkcjonowania Samorządów Terytorialnych

"Najlepsze w Polsce" - "The best in Poland"
odbyła się w dniu 18 kwietnia 2013 roku
w Sali Czerwonej Pałacu Działyńskich.


Laureatami są:

POWIAT POZNAŃSKI
– za „Najlepiej zarządzany powiat w Polsce”

GMINA STĘSZEW, powiat poznański

– za „Działania proekologiczne, sukcesywnie od lat realizowane na terenie gminy
oraz za ochronę terenów cennych przyrodniczo”

GMINA DUSZNIKI, powiat szamotulski

- za: „Całokształt spraw związanych z ochroną środowiska”

 

Powiat poznański jest jednym z największych na terenie kraju i największym powiatem w Wielkopolsce.Zajmuje powierzchnię 1899,61 km² i liczy ponad 340 tys. mieszkańców. Powiat poznański to siedemnaście wysoko rozwiniętych gospodarczo gmin (Buk, Czerwonak, Dopiewo, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Luboń, Mosina, Murowana Goślina, Pobiedziska, Puszczykowo, Rokietnica, Stęszew, Suchy Las, Swarzędz, Tarnowo Podgórne), których aktywność oraz doskonała organizacja zostały wielokrotnie zauważone i docenione. Doskonała lokalizacja powiatu: autostrada A2, łącząca Berlin z Warszawą, drogi ekspresowe wschód – zachód i północ - południe, gęsta sieć dróg lokalnych, linie kolejowe, bliskość zlokalizowanego w Poznaniu międzynarodowego portu lotniczego sprawiają, że dotrzeć można tutaj bez problemu.

Gminy powiatu poznańskiego, dysponują wieloma ciekawymi obszarami pod przyszłe inwestycje z prawie wszystkich branż, poczynając od handlu, przez turystykę, budownictwo mieszkaniowe, a na przemyśle kończąc. Powiat poznański to obszar atrakcyjny pod względem gospodarczym i inwestycyjnym. Na jego terenie funkcjonuje około 50 tysięcy podmiotów gospodarczych ich działalność obejmuje przede wszystkim handel i usługi, produkcję przemysłową, a także przetwórstwo rolne. Stopa bezrobocia od długiego czasu utrzymuje się na bardzo niskim poziomie w skali kraju.

Powiat znajduje się na pierwszym miejscu w kraju pod względem największej ilości oddanych do użytkowania obiektów produkcyjnych, usługowych, w tym hal magazynowych. Na terenie powiatu - w Swarzędzu działa Centrum Logistyczno-Inwestycyjne Poznań. Centrum w pełni dostosowane jest do potrzeb inwestycyjnych, znacząca część jego powierzchni objęta jest Specjalną Strefą Ekonomiczną. Region położony w centrum Polski zachodniej, wokół silnego ośrodka gospodarczego kraju, jakim bez wątpienia jest Poznań - stolica Wielkopolski, przyciąga światowe koncerny oraz firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Zainwestowali już tutaj: Volkswagen Poznań, Wavin Metalplast, Strauss Cafe Sp. z o.o., Vox Industrie S.A., producenci autobusów - Solaris Bus & Coach i MAN, czekolady - Kraft Foods, papierosów – Imperial Tobacco, H&M szwedzki gigant odzieżowy, przedsiębiorstwa logistyczne, na czele z firmami Raben i Panattoni oraz wielkie sieci handlowe: Auchan, Leroy Merlin, Tesco. Firmy działające na terenie powiatu prowadzą stabilną politykę zatrudnienia, a także coraz liczniej i chętniej współpracują z powiatem w procesie kształcenia zawodowego. Wychodząc naprzeciw konkretnym potrzebom zmieniającego się rynku pracy, powiat uruchomił w prowadzonych przez siebie szkołach kształcenie w zawodach, na które inwestorzy zgłaszają zapotrzebowanie. Te rozwiązania wdrożone zostały m.in. z  firmami Volkswagen, SKF czy Solaris Bus & Coach. (Na zdjęciu: Starosta Poznański - Jan Grabkowski )

Poza realną szansą na znalezienie ciekawej pracy oraz bazą oświatową, będącą na wysokim, europejskim poziomie, powiat oferuje także piękne okolice do zamieszkania i wypoczynku. Teren powiatu poznańskiego wchodzi w skład Pojezierza Wielkopolskiego, lasy zajmują powierzchnię 42 tysięcy hektarów. Największe kompleksy leśne to: Wielkopolski Park Narodowy, Rogaliński Park Krajobrazowy, Puszcza Zielonka, Park Krajobrazowy "Promno" oraz jedenaście rezerwatów przyrody. Z jednej strony bliskość miasta Poznania i dobra z nim komunikacja, a jednocześnie spokój i piękno przyrody sprawiły, że Powiat Poznański znajduje się na 4 miejscu w Polsce, wśród lokalizacji najchętniej wybieranych do zamieszkania oraz dziesiąte miejsce w kraju, a pierwsze wśród powiatów ziemskich pod względem ilości mieszkańców. Wzrost liczby mieszkańców wymusza inwestycje w różnego rodzaju przedsięwzięcia infrastrukturalne, w tym przede wszystkim w drogi. Na te działania przeznacza się wszelkie możliwe środki zewnętrzne – zarówno środki unijne, jak i środki pochodzące z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych, a także dofinansowanie z gmin. Jako samorząd, Powiat Poznański robi wszystko, by być pod każdym względem miejscem atrakcyjnym dla obecnych i przyszłych jego mieszkańców.

 

 

 




Gmina Duszniki jest atrakcyjnym i przyjaznym miejscem do inwestycji, zamieszkania i odpoczynku. Duszniki leżą w centrum Wielkopolski, w odległości 40 km na zachód od Poznania i 120 km od granicy z Niemcami. Bliskość dużego miasta i infrastruktura drogowa (przez teren gminy przechodzi- droga krajowa nr 92 Berlin – Warszawa - Moskwa, oraz odcinek autostrady A2) umożliwiają zróżnicowany rozwój działalności gospodarczej. Gmina Duszniki to gmina typowo rolnicza, z silnymi tradycjami, ale również rozwojowa i coraz popularniejsza wśród mieszkańców miast, którzy podejmują decyzje o osiedleniu się na wsi. Nie ma na naszych terenach typowego przemysłu, a istniejące firmy w większości prowadzą produkcję ściśle związaną z rolnictwem.  Możemy się zatem poszczycić pięknymi krajobrazami i czystym powietrzem. Ekologia to nie tylko jeden z ważniejszych punktów naszej strategii – to również koło napędowe rozwoju gminy Duszniki. Wokół działań ekologicznych bowiem koncentrują się różnego rodzaju działania i przedsięwzięcia, które podejmujemy.

  Od wielu lat priorytetową inwestycją jest budowa kanalizacji sanitarnej w kolejnych miejscowościach i przydomowych oczyszczalni na terenach zabudowy rozproszonej. Prywatny inwestor przygotowuje inwestycję budowy farmy wiatrowej, pozyskującej energię odnawialną, zwaną często „zieloną”. Ekologia i rozwój to priorytety gminy Duszniki, stąd hasło „Gmina zielonego wzrostu”. Gmina Duszniki to gmina wiejska, zatem obce są jej problemy dużych aglomeracji. Osobom zainteresowanym aktywnym wypoczynkiem i sportem oferujemy piękne tereny, leśne ścieżki edukacyjne, imprezy organizowane przez lokalne stowarzyszenia, a tym, którzy cenią kulturę ludową, proponujemy festiwale o uznanej renomie i wiele imprez kulturalnych. Gmina w liczbach: Powierzchnia: 156,2 km. Kwadratowych.  Liczba mieszkańców: 8 594; Liczba miejscowości: 20.Największa miejscowość i siedziba gminy to Duszniki – 2 509 mieszkańców. (Na zdjęciu: Wójt Gminy Duszniki - Adama Woropaj )

 

 

 




Stęszew to gmina położona 24 kilometry od Poznania. Jej powierzchnia zajmuje 17 522 ha, na których zamieszkuje pawie 15 tys. osób. Bliskość Poznania oraz korzystne położenie przy drogach: krajowej nr 5- prowadzącej do Wrocławia oraz nr 32- do Zielonej Góry, a także walory krajobrazowe i infrastrukturalne sprawiają, że jest ona bardzo atrakcyjnym terenem. Swoją urodę zawdzięcza przede wszystkim aż 9 jeziorom oraz lasom, których część objęta jest Wielkopolskim Parkiem Narodowym. Gmina Stęszew ma charakter rolniczy, ale na jej terenie szybko przybywa liczba nowych podmiotów gospodarczych. Bardzo aktywnie rozwija się także budownictwo domów jednorodzinnych, co świadczy o tym, że coraz więcej osób znajduje tu spokojne miejsce do życia. Wielkopolski Park Narodowy o powierzchni 7 619 ha zapewnia wspaniałe warunki do pieszych i rowerowych wycieczek oraz turystyki wodnej, na trzech z dziewięciu jezior. Na terenie gminy Stęszew znajdują się ścieżki rowerowe prowadzące do ciekawych miejsc, takich jak np.: „Źródełko Żarnowiec”, z którego bije krystalicznie czysta woda. Zwiedzać można też ciekawe architektonicznie budynki oraz liczne zabytki architektury sakralnej.Atrakcyjne turystycznie położenie gminy daje także impuls do rozwoju działalności usług hotelarskich.

Gmina Stęszew to nie tylko teren pełen atrakcji turystycznych, ale także doskonałe, miejsce pod inwestycje. Już od początku lat 90-tych następuje tu szybki rozwój infrastruktury. Ciągłej rozbudowie podlegają gminne wodociągi oraz sieć kanalizacyjna. Priorytetowym zamierzeniem jest skanalizowanie wszystkich gminnych miejscowości. Efektem ciągłych inwestycji jest m.in. funkcjonowanie na terenie gminy dwóch nowoczesnych oczyszczalni ścieków. Zawsze aktualną kwestią są remonty gminnych dróg (nawierzchnie, chodniki, lampy oświetleniowe). Poza tym gmina Stęszew przeznacza każdego roku znaczne środki finansowe na remonty w szkołach, na budowy boisk szkolnych, zapleczy sportowych, pracowni komputerowych itd. Jednymi z najnowszych inwestycji są: wybudowanie kompleksu boisk „Orlik”, budowa mniejszych boisk sportowych m.in.: w Strykowie, Modrzu, Mirosławkach, budowa boiska do hokeja na trawie w Stęszewie, czy  budowa nowego budynku oświatowego. Wszystkie prowadzone inwestycje są bardzo kosztowne, dlatego też gmina stara się wykorzystywać możliwości pozyskania dodatkowych funduszy z środków unijnych i krajowych. (Na zdjęciu Burmistrz Miasta i Gminy Stęszew - Włodzimierz Pinczak)

Z każdym rokiem przybywa nowych inwestorów, którzy skorzystali z ciekawej oferty gminy. Coraz więcej wśród nich podmiotów zagranicznych. Mogą oni korzystać z licznych udogodnień przygotowanych przez gminę.  

Dodać należy, że gmina Stęszew została uznana, w roku 2009 za najlepszą gminę rolniczą w Polsce, w roku 2010 otrzymała tytuł „Gminy Fair Play” oraz „Złote Jabłko” i tytuł „Summa Cum Laude” za szybki rozwój infrastruktury.

Natomiast w kwietniu 2013 roku Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego wraz z kapitułą – przyznało gminie Stęszew certyfikat „Najlepsze w Polsce – The Best In Poland” za działania proekologiczne, sukcesywnie od lat realizowane na terenie gminy  oraz za ochronę terenów cennie przyrodniczych.

 


 


Witryna, na której się znalazłeś wykorzystuje pliki cookies, dalsze korzystanie z niej oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Tak, rozumiem